Peeling chemiczny czy mechaniczny – różnice i zastosowanie

Peeling chemiczny czy mechaniczny – różnice i zastosowanie

Peeling to słowo pochodzące z języka angielskiego – od słowa peel, czyli dosłownie „obierać”. Oznacza ono zabieg który ma na celu właśnie „obranie” naszej skóry z niepotrzebnych warstw i czynników. Chodzi oczywiście o złuszczanie, przede wszystkim martwego naskórka.

Istnieje kilka rodzajów peelingów. Najbardziej popularny to peeling mechaniczny. Wykonywany przez wiele z nas w domowym zaciszu kilka razy w tygodniu lub w miesiącu. Polega na mechanicznym ścieraniu martwych, wierzchnich warstw naskórka poprzez delikatne tarcie drobinkami powodującymi jego ścieranie. Działa to trochę na zasadzie papieru ściernego – oczywiście w znacznie delikatniejszej formie! Peeling mechaniczny ma za zadanie bieżące utrzymanie naszej skóry w dobrej kondycji. Ścieranie martwych warstw skóry zapobiega przedostawaniu się toksyn do głębszych warstw skóry, pomaga w walce z niedoskonałościami, przebarwieniami i innymi dolegliwościami skóry. W obszarach które poddajemy goleniu czy depilacji peelingi zapobiegają wrastaniu włosków. Ten rodzaj peelingu nie sprawdzi się jednak u osób z poważnymi problemami trądzikowymi, z dużymi zmianami skórnymi czy stanami zapalnymi – ostre drobinki mogą wyłącznie pogorszyć stan takiej problematycznej skóry zamiast jej pomóc.

Innym rodzajem peelingu jest peeling chemiczny. Ten zabieg wymaga specjalistycznej wiedzy i środków dlatego powinien być wykonywany przez profesjonalistę. Zabieg ten polega – tak jak peeling mechaniczny – na złuszczaniu i doprowadzaniu do regeneracji skóry. Jednak w przeciwieństwie do pierwszego rodzaju peelingu, do złuszczania doprowadza się nie mechanicznym tarciem ale działaniem kwasów. W zależności od cech skóry i potrzeb danej osoby peeling taki może działać tylko na naskórek, albo docierać do głębszych warstw skóry skłaniając je do regeneracji. Plusem tego zabiegu jest możliwość całkowitego personalizowania składu peelingu w zależności od wieku, stanu skóry i oczekiwań. Należy jednak pamiętać, że również peeling chemiczny nie jest dla każdego. Nie powinno się go wykonywać u osób z obrażeniami, uszkodzeniami cery, u kobiet w ciąży, czy u osób z poważnymi chorobami skóry twarzy.

pacykarnia

Related Posts

Czy medycyna estetyczna jest dla Ciebie?

Czy medycyna estetyczna jest dla Ciebie?

Depilacja laserowa – na co zwracać uwagę?

Depilacja laserowa – na co zwracać uwagę?

Toksyna w walce ze zmarszczkami

Toksyna w walce ze zmarszczkami

Mikrodermabrazja – najlepszy peeling dla Twojej cery!

Mikrodermabrazja – najlepszy peeling dla Twojej cery!

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *