Pierwsza podróż do Azji

7 marca 2017

Marzysz o tym, by wyruszyć w podróż do Azji? Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dla Polaków kraje azjatyckie kojarzą się szczególnie egzotycznie. Mamy szansę poznać zupełnie odmienne od naszej kultury, ludzi i zobaczyć przepiękne widoki. To może być nasza podróż życia, ale jeśli odpowiednio się do niej nie przygotujemy - zamieni się w koszmar. Pomyśl jednak o tym ze spokojem i zorganizuj się odpowiednio wcześniej.

Jaki wybrać kierunek?

Zanim zdecydujesz się na konkretny kraj, sprawdź na stronie naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, co się dzieje na świecie. MSZ regularnie wystosowuje komunikaty o aktualnej sytuacji politycznej w danym kraju, a także wysyła ostrzeżenia, jakiego kierunku lepiej nie obierać na wakacje. Liczy się przede wszystkim nasze bezpieczeństwo!

Pytaj, jeśli masz wątpliwości

Istnieje szereg stereotypów na temat azjatyckich krajów. Większość z nich to zwyczajne kłamstwa i historie wyssane z palca, dlatego jeśli masz jakieś pytania, postaraj się znaleźć odpowiednią osobę do udzielenia odpowiedzi. Na przykład woda - wszyscy straszą, że woda jest skażona itd. W większości przypadków jedynym ratunkiem dla ciebie będzie zdrowy rozsądek, wystarczy kupować wodę mineralną i nie wchodzić do lokali, które wydają nam się podejrzane. Możesz też zawsze zaopatrzyć się w butelkę z filtrem węglowym oraz preparaty oczyszczające wodę, jeśli sprawi ci to komfort psychiczny.

Dokumenty, wizy

Oprócz ważnego paszportu, żeby wjechać do większości krajów azjatyckich będziesz potrzebował wizy. Dowiedz się, czy trzeba wcześniej złożyć wniosek wizowy czy wystarczy zgłosić się do punktu wizowego przy wjeździe. Czasem będziesz się musiał udać wcześniej do ambasady, ale często wizę dostaniesz od ręki. Dowiedz się również, ile cię to będzie kosztowało.

Nie bój się

Złe rzeczy mogą nam się przytrafić gdziekolwiek na świecie, nawet w naszym własnym domu. Nie oznacza to, że masz zupełnie wyluzować i ufać wszystkim naokoło. Bądź ostrożny, ale nie podejrzliwy. Zdziwisz się, jak gościnni i przyjaźni są ludzie na drugim końcu świata. Nie oznacza to również tego, byś od razu oddawał im na przechowanie swoje wszystkie dokumenty i pieniądze - bądź po prostu sobą. Ważna jest twoja postawa i otwartość oraz uśmiech na twarzy, a możesz zdobyć przyjaciół na całe życie.

Próbuj lokalnej kuchni

Jedz wszystko, na co przyjdzie ci ochota. W końcu nie po to wybrałeś się na drugi koniec świata, żeby stołować się w popularnych fast-foodach, prawda? Azja słynie z doskonałej kuchni!