Przed pierwszą wyprawą do Azji

7 marca 2017

Szykujesz się właśnie do pierwszej odległej podróży w swoim życiu i obrałeś kierunek na Azję? Spełniaj swoje marzenia i czerp z życia ile tylko się da - ale nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Co musisz wiedzieć, zanim po raz pierwszy wyruszysz do Azji?

Dlaczego Azja jest dla nas tak atrakcyjna?

Dla przeciętnego Europejczyka, azjatyckie kraje są bardzo egzotyczne. Przyciągają pięknymi i magicznymi miejscami, zupełnie inną kulturą, obrzędami, kolorami, zróżnicowaną fauną i florą, kuchnią, ludźmi. Oraz cenami - utarło się już, że ceny produktów spożywczych, ubrań czy noclegów są tańsze niż w Europie, dlatego możemy pozwolić sobie na dłuższy wypad. Najkosztowniejsze są bilety, ale jeśli kupimy je wcześniej i zdecydujemy się na wielogodzinny lot z przesiadkami, zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Nie o pieniądze jednak chodzi, prawda?

Jakie dokumenty muszę ze sobą zabrać?

Absolutną podstawą każdej zagranicznej podróży jest ważny paszport. Dowód osobisty możesz spokojnie zostawić w domu, bo nigdzie indziej się nie przyda. Jeśli zamierzasz poruszać się samochodem, będzie ci potrzebne polskie prawo jazdy oraz międzynarodowe prawo jazdy. Bardzo ważnym dokumentem jest również ubezpieczenie i książeczka szczepień. Poza tym do większości krajów azjatyckich będziesz potrzebował wizy - dowiedz się, czy musisz aplikować o nią wcześniej, czy dostaniesz ją od ręki na granicy.

Szczepienia

Często straszy się nas egzotycznymi chorobami, jakich możemy się nabawić w odległych krajach. I tak - musimy być tego świadomi. W końcu lecimy do zupełnie innego klimatycznie miejsca, więc czekają tam na nas inne bakterie i zagrożenia. Warto o tym pomyśleć wcześniej i poczytać, jakie szczepienia są rekomendowane przed podróżą do Azji. Z naszej strony uważamy, że niezbędne jest szczepienie przeciwko tężcowi, Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A i B oraz przeciwko cholerze. Poczytaj Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne.

Pieniądze

Dobrze jest rozplanować swój budżet w proporcjach gotówka plus karta MasterCard lub Visa. Liczmy się z tym, że musimy zabrać do Azji dolary, ponieważ tylko w tej walucie (oraz ewentualnie w euro, ale to nie wszędzie) będziemy mogli płacić lub wymienić ją na lokalną walutę. Nie szukajmy najlepszego kursu walutowego - lepiej iść do banku lub rekomendowanego miejsca, które po prostu jest bezpieczne. Przed podróżą do konkretnego kraju warto się też dowiedzieć, co i ile kosztuje, żeby w razie wypadku nie dać się nabrać. Zalecamy przede wszystkim jednak zdrowy rozsądek!