Porady przed pierwszą podróżą do Azji

7 marca 2017

Najpopularniejszym kierunkiem podróży Polaków są kraje azjatyckie - zwłaszcza w podczas jesieni i zimy. Wynika to nie tylko z temperatury i ciepłego klimatu, ale również z pragnienia poznania jakiegoś egzotycznego kraju, który nie zrobi nam ogromnej dziury w domowym budżecie. Fakty są takie, że wycieczka na własną rękę po Azji jest na wyciągnięcie ręki dla przeciętnego Polaka, bo najdroższą inwestycją jest bilet lotniczy, ale i przy tym można oszczędzić. Ceny produktów spożywczych, kosmetyków, ubrań czy noclegów w Azji są niższe niż w Europie, dlatego możemy pozwolić sobie nawet na czterotygodniowe wakacje!

O czym musimy jednak pamiętać?

Jest kilka niezbędnych elementów - po pierwsze nasze zdrowie. Przed wylotem do jakiegokolwiek kraju azjatyckiego powinniśmy zapewnić sobie szczepionki przeciwko tężcowi (durowi brzusznemu) oraz Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A i B. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego - bo powinniśmy mieć zawsze, niezależnie od kraju w jakim przebywamy, ważne te szczepionki. Po drugie, dokumenty. Ważny paszport, polskie prawo jazdy oraz międzynarodowe prawo jazdy, ubezpieczenie zdrowotne oraz wiza to rzeczy, bez których się nie ruszymy. W przypadku wizy trzeba dowiedzieć się, czy musimy składać o nią wniosek wcześniej, czy wystarczy stawić się w odpowiednim urzędzie już na miejscu. Nie są to również kosztowne dokumenty. Dla własnego bezpieczeństwa, zrób skan wszystkich dokumentów i wyślij go sobie na prywatnego maila - w razie kradzieży czy zaginięcia, będziesz mógł to wydrukować i pokazywać w razie konieczności zanim uda ci się wyrobić duplikaty. Pamiętaj również, żeby dokumenty nosić przy sobie zawsze, ewentualnie zostawić w bezpiecznym miejscu (jeśli na tyle zaufamy komuś).

Jak wybrać kierunek podróży

Jeśli zdecydujesz się na wielogodzinny lot z przesiadkami w innych krajach, zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Zwykle warto sprawdzić też, jak przedstawiają się ceny biletów z innych europejskich krajów - może warto pojechać np. do Berlina czy Budapesztu i stamtąd wyruszyć w drogę? Zanim jednak wybierzesz kierunek wycieczki, sprawdź na stronie naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jaka w tej chwili jest sytuacja polityczna w danym kraju. MSZ zazwyczaj komunikuje o tym, co się dzieje na świecie i wysyła ostrzeżenia, jeśli w jakimś miejscu jest szczególnie niebezpiecznie lub jest narażone na atak. Pamiętaj, że chodzi o twoje bezpieczeństwo i szczęśliwy powrót do domu, czasem warto poczekać kilka miesięcy. Sprawdź również warunki pogodowe!