Co musisz wiedzieć, zanim pojedziesz do Azji?

7 marca 2017

Planujesz wybrać się do Azji w najbliższym czasie? Jest kilka rzeczy, o których trzeba obowiązkowo pamiętać, bo to dłuższa i bardziej wymagająca podróż. Zwłaszcza, jeśli planujesz wszystko po raz pierwszy, a dodatkowo - na własną rękę. Poniżej postaramy się dać kilka porad dla początkujących podróżników.

Planowanie wyjazdu do Azji na własną rękę

Wyjazd na drugi koniec świata może być zarówno przygodą życia, jak i koszmarnym wspomnieniem. Pomimo plusów spontanicznych wycieczek, te do Azji należą raczej do spontanicznie zaplanowanych. To znaczy - możesz pozwolić sobie na wolność w wyborze kierunku podróży, ale o przygotowaniu własnej osoby musisz pamiętać. Samodzielny wyjazd to spore wyzwanie, dlatego przeanalizujmy najważniejsze elementy. Po pierwsze: kierunek. Dla Polaków cała Azja zdaje się być egzotycznym lądem i ciągnie nas w coraz odleglejsze zakątki. Jest to wyjazd korzystny również finansowo, ponieważ w zdecydowanej większości azjatyckich krajów, ceny produktów spożywczych, noclegów, a nawet biletów lotniczych są tańsze. Jako Polacy możemy sobie pozwolić nawet na dłuższą wycieczkę, przy odpowiedniej organizacji. Dlatego warto na samym wstępie określić budżet, jakim będziemy dysponować oraz czego oczekujemy od takiej wycieczki. Prawdopodobnie najdroższą inwestycją będą bilety lotnicze, nawet do kilku tysięcy złotych, ale jeśli zdecydujemy się na wielogodzinny lot z przesiadkami możemy dużo zaoszczędzić. Po drugie, zanim zdecydujemy się na konkretny kraj, wybadajmy ogólną sytuację polityczną, jaka w nim panuje. Strona naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na bieżąco informuje o tym, co dzieje się na świecie, więc warto to sprawdzić. Chodzi przecież o to, byśmy byli bezpieczni za granicą. Po trzecie, dowiedzmy się jakie zagrożenia istnieją w krajach, do których się udajemy oraz jakie szczepienia nas obowiązują. Obowiązkowo należy również sprawdzić warunki pogodowe i spakować się adekwatnie do nich.

Dokumenty

Oprócz ważnego paszportu musimy pamiętać również o wizie, które są nam potrzebne w większości azjatyckich krajów. Warto o to zadbać wcześniej i porozmawiać z kimś, kto już podróżował po Azji, dowiedzieć się, do jakich ambasad musimy się udać i ile będzie nas to kosztowało. Czasami musimy wcześniej złożyć wniosek o wizę, ale często zdarza się, że możemy ją dostać od ręki na lotnisku czy w punkcie granicznym. Dobrze jest wykupić również ubezpieczenie zdrowotne na wypadek choroby czy niespodziewanych zdarzeń. Życzymy powodzenia w podróżowaniu!