Poradnik dla początkujących podróżników po Azji

7 marca 2017

W dzisiejszych czasach Azja jest na wyciągnięcie ręki praktycznie dla wszystkich Europejczyków. W tym Polaków. Ceny produktów spożywczych czy ubrań w krajach azjatyckich są tańsze niż te w Europie, dlatego możemy sobie pozwolić na nawet kilkutygodniową wycieczkę. Azja przyciąga nas egzotycznością, pięknymi widokami, pyszną kuchnią, odmienną kulturą i życzliwością tamtejszych ludzi - jeśli więc masz możliwość się tam wybrać, koniecznie z niej skorzystaj.

O czym musisz pamiętać?

O tym, by pozbyć się uprzedzeń i stereotypów. Podróż na drugi koniec świata nie oznacza niebezpieczeństwa czającego się na każdym kroku, ludzi, którzy chcą wykorzystać naszą naiwność, naciągnąć nas na duże pieniądze i - bardzo popularnego - skażonej wody. Kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, miej otwartą postawę i z uśmiechem rozmawiaj z ludźmi. Zaskoczy cię magia podróży i przyjaźnie, jakie podczas niej zawrzesz. Zaplanuj swoją podróż w ten sposób, by pozostawić sobie wolność, ale też nie zapomnieć o niezbędnych rzeczach.

Określ dokładnie budżet

Przed taką podróżą będziesz musiał trochę zaoszczędzić. Licz się z tym, że najdroższą inwestycją będą bilety lotnicze, chociaż nierzadko znajdziesz świetne okazje i atrakcyjne ceny, ale żeby je znaleźć, najpierw musisz szukać. Raczej się nie zdarza, żeby pięć minut po odpaleniu stron z biletami lotniczego złapać okazję biletu w obie strony do Hong-Kongu za 1000 złotych, dlatego warto poświęcić na to trochę więcej czasu. Tutaj zalecamy również elastyczność, bo na pewno tańsze bilety będą się równały wielogodzinnej podróży z przesiadkami między miastami, co nie jest przecież wielką tragedią.

Dokumenty, szczepienia

Udając się w tak odmienny klimat, powinniśmy się wcześniej przebadać. Zresztą, kiedy ostatnio się badałeś? Niech to będzie dobra okazja do sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Dentysta i badania krwi to obowiązek, jeśli nie chcesz się tułać po lokalnych szpitalach. Pomyśl również, by zaktualizować swoją książeczkę szczepień, zwłaszcza przeciwko tężcowi i Wirusowemu Zapaleniu Wątroby. Ubezpiecz się, nawet w podstawowym zakresie. Jeśli chodzi o dokumenty, potrzebujesz ważnego paszportu, prawa jazdy polskiego oraz międzynarodowego (jeśli zamierzasz jeździć samochodem) i wizy. Co do wizy, dowiedz się w jaki sposób możesz ją pozyskać, bo czasem trzeba aplikować wcześniej, ale częściej dostaniesz ją od ręki na granicy, oczywiście za odpowiednią kwotę. Reszta planowania to sama przyjemność - dużo czytaj i rozmawiaj z podróżnikami!